A chemist carefully measures the amount of heat needed to raise the temperature
ID: 1029113 • Letter: A
Question
A chemist carefully measures the amount of heat needed to raise the temperature of a 479.0mg sample of C9H10O2 from 47.2°C to 58.2°C. The experiment shows that 9.02 J of heat are needed. What can the chemist report for the molar heat capacity of C9H10O2? Round your answer to 3 significant figures.
A chemist carefully m easures the amount of heat needed to raise the temperature of a 479.0 mg sample of C9H10O2 from 47.2 to 58.2 °C. The experiment shows that 9.02 J of heat are needed. What can the chemist report for the molar heat capacity of CoH1002 Round your answer to 3 significant digits. 9110 2 x10 mol .KExplanation / Answer
Heat required, q= mcdT, q= 9.02J
m= mass of the sample= 479mg=0.479g
c= specific heat of sample
dT= difference in temperature= T2-T1 = 58.2- 47.2 = 11oC
substituting the value in the equation (1)
9.02J = 0.479g * c * 11 oC
c= 1.712 J/goC
= 1.71 J/goC (upto 3 significant figures)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.