What is the pH of solution A , which contains 0.0014 M indicator? What is the pH
ID: 1029215 • Letter: W
Question
What is the pH of solution A, which contains 0.0014 M indicator?
What is the pH of solution B, which contains an undetermined amount of indicator?
Copy the data to Excel and use "Chart" to plot a graph as illustrated above. Print the Excel plot and turn it in to your lab instructor, along with equations showing how you calculated the pH.
Explanation / Answer
For the indicator ,
ka =3.2*10^-8
pka=-log ka=-log (3.2*10^-8)=7.5
Also total Indicator=[In]total=0.0014M
HIn <--->In- + H+
In acidic solution,
In- +H+ ---->HIn (HIn form present)
In basic solution,
HIn + OH- --->In- +H2O (In- form present)
from graph, Abs for acidic indicator(In HCl)=0.8
Abs=C*e*l where C=concentration of HIn,e=absorptivity of HIn,l=path length of light=1 cm
So, e(HIn)=Abs/C(HIn)*l=0.8/(0.0014M)*1cm=571.428 M^-1 cm^-1
e(HIn)=571.428 M^-1 cm^-1
from graph, Abs for basic indicator(in NaOH)=0.85(maximum absorption)
e(In-)=Abs/C(HIn)*l=0.9/(0.0014M)*1cm=642.857 M^-1 cm^-1
Now for unknown solution A,maximum absorption,Abs=0.7
But solution A has both HIn and In- species,so you need to find out [In-] and [HIn] first.
Abs=0.7=C(HIn)*e(HIn)*l+C(In)*e(In)*l
or,0.7=C(HIn)(571.428 M^-1 cm^-1)*(1cm) +C(In-)*(642.857 M^-1 cm^-1)*1cm
or, 0.7=C(HIn)(571.428 M^-1 ) +C(In-)*(642.857 M^-1 )
C(HIn)+C(In)=0.0014M
So,C(HIn)=0.0014M-C(In-)
or, 0.7=(0.0014M-C(In-))(571.428 M^-1 ) +C(In-)*(642.857 M^-1 )
or, 0.7=0.00098-(C(In-))(571.428 M^-1 ) +C(In-)*(642.857 M^-1 )
or,0.69902=71.429 M^-1*C(In-)
or C(In-)=0.69902/71.429M^-1=0.00979M
So C(HIn)=0.0014-0.00979=0.00839M
for solution A,
pH=pka + log [In-]/[HIn] [henderson-hasselbach eqn]
pH=7.5+log(0.00979M /0.00839M)=7.6
pH=7.6 (sol A)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.