298K, 1 bar GmU mokt K*) For the next 2 problems, consider the thermochemical ta
ID: 1029833 • Letter: 2
Question
298K, 1 bar GmU mokt K*) For the next 2 problems, consider the thermochemical table to 17. Using the molar heat capacity data contained in the thermochemical 14 26.93 HOCI(9)30.54 tabile, and Aifsax 7448 k]/mol, compute A,H for HOCKg) at 400K HOCI9 30 54 298K or this problem, assume the heat capacity is constant over this temperature range C9)29 36 30.67 O2 ( a) -968.3 kJ/mol b) -2354 kJ/mol e) none of these c)-3075 kJtmol d)-5469 kJ/mol 18. Given the data in the table, what is the specific heat capacity for 18 2 g of HCI (9)? You can use a molar mass of 35 4 g/mol for HCL a) 0.422 J Kg b) 0.842 J K'g c) 1.685 J K'g d) 3.067 J K g e) none of theseExplanation / Answer
17.
From the given data
H2 + Cl2 + O2 --> 2HOCl
dCp = Cp(products) - Cp(reactants)
= [(2 x 30.54) - (27.14 + 26.93 + 29.36)]/1000
= -0.02235 kJ/mol.K
dCpdT = -0.02235(400 - 298) = -2.30 kJ/mol
dHf HOCl = -74.48 - 2.30 = -76.78 kJ/mol
e) none of these
--
18. molar mass HCl = 35.4 g/mol
specific heat for HCl = 30.67/35.4 = 0.866 J/K.g
e) none of these
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.