Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Problems (60 points correct (60 points total) Be sure to show your work and give

ID: 1029840 • Letter: P

Question

Problems (60 points correct (60 points total) Be sure to show your work and give answers to number of significant figures and with proper units. Round atomie weights and molar masses to the tenths place. 1. (10 points) Consider a 9.58 g sample of the iodine trioxide 1Os a) How many moles of compound are present in the sample? b) How many grams of iodine are present in the sample? c) How many moles of oxygen atoms are present in the samplet d) How many atoms of iodine are present in the sample? e) How many atoms of oxygen are present in the samplie?

Explanation / Answer

a)molar mass of IO3 = 174.903 g/mol

no. of mole = gm of compound / molar mass

no. of mole of IO3 = 9.58 / 174.903 = 0.05477 mole

in 9.58 gm IO3 contain 0.05477 mole of IO3

b) molar mass of IO3 = 174.903 g/mol

molar mass of I = 126.90447 g/mol  

in 1 mole of IO3 contain 1 mole of I that mean in 174.903 gm IO3 contain 126.90447 gm of I then 9.58 gm of IO3 contain I = 126.90447 X 9.58 / 174.90447 = 6.95 gm

in 9.58 gm IO3 present 6.95 gm iodine

c)

molar mass of IO3 = 174.903 g/mol

molar mass of O3 = 48 g/mol  

in 1 mole of IO3 contain 1 mole of O3 that mean in 174.903 gm IO3 contain 48 gm of I then 9.58 gm of IO3 contain O3 = 48 X 9.58 / 174.90447 = 2.63 gm

in 9.58 gm IO3 present 2.63 gm oxygen

d) as calculated above in 9.58 gm sample of IO3 contain 6.95 gm of Iodine

molar mass of I = 126.90447 g/mol  

no. of mole = gm of compound / molar mass

no. of mole of iodine = 6.95 / 126.90447 = 0.0547656 mole

according to avogadro's law 1 mole contain 6.022 X 1023 atom

no. of atom = no. of mole X 6.022 X 1023

no. of atom of iodine = 0.0547656 X 6.022 X 1023 = 3.298 X 1022 atom

no. of atom of iodine = 3.298 X 1022 atom

e)

as calculated above in 9.58 gm sample of IO3 contain 2.63 gm of oxygen

molar mass of O = 16 g/mol  

no. of mole = gm of compound / molar mass

no. of mole of oxygen = 2.63 / 16 = 0.164375 mole

according to avogadro's law 1 mole contain 6.022 X 1023 atom

no. of atom = no. of mole X 6.022 X 1023

no. of atom of oxygen = 0.164375 X 6.022 X 1023 = 9.899 X 1022 atom

no. of atom of oxygen = 9.899 X 1022 atom

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote