QUESTION 6 For the titration above, the concentration of sodium hydroxide was st
ID: 1030024 • Letter: Q
Question
QUESTION 6 For the titration above, the concentration of sodium hydroxide was standardized with potassium hydrogen phthalate. It took 12.14 ml of the sodium hydroxide solution to reach the equivalence point with 0.7083 g of potassium hydrogen phthalate. What is the concentration of the sodium hydroxide solution? QUESTION 7 What is the Ka of the acid used in the tration?If you use scientfic notation, you must enter a number such as 1 x 104 as 1t-4;otherwise, you can enter it in standard notation such as 0.0001.Explanation / Answer
KHC8H4O4 + NaOH -------------> KNaC8H4O4 + H2O
no of moles of KHP = W/G.M.Wt
= 0.7083/204 = 0.00347moles
1moles of KHP react with 1 moles of NaOH
0.00347 moles of KHP react with = 1*0.00347/1 = 0.00347 moles of NaOH
no of moles of NaOH = molarity * volume in L
0.00347 = molarity * 0.01214
molarity of NaOH = 0.00347/0.01214 = 0.2858M
Q7 Ka = 1.3*10^-3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.