The US EPA has set the safe limit for lead in drinking water at 1.5 ug/L. What i
ID: 1030050 • Letter: T
Question
The US EPA has set the safe limit for lead in drinking water at 1.5 ug/L. What is this lead concentration in molarity! How many lters of water would a person need to drink to consume 10g of lead if the water contains 1.5/L of lead? 6. A25 mL solution of5.0%(mMofstarc added? 7. h is needed. How many grams of starch will be 8. A patient has a blood magneslum level of 3.0 mEa/L. a) How many millimoles of magnesium ions are present in 150 mL of the patient's blood b) How many milligams of magneslum lons are present in 250 dL of the patient's blood 9. Vitamin B, hydrochloride is also called thiamine hydrochloride and has a chemical formula of CiaHisChN.Os. What is the molarity of a solution that contatns 75 g of vitamin B hydrochloride in a 240 mL solutionExplanation / Answer
Strength of lead = 1.5ug/L
mass of lead= 1.5ug= 10-6g
atomic mass of lead= 207u
moles of lead= 10-6g/ 207g/mol= 4.83*10-9 mol
volume of solution = 1 L
molarity= moles of solute/ volume of solution= 4.83*10-9 mol/1L= 4.83*10-9 M -
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.