Aspirin is a weak acid with a Ka of 3.0X10-5. Calculate the pH of a solution by
ID: 1030706 • Letter: A
Question
Aspirin is a weak acid with a Ka of 3.0X10-5. Calculate the pH of a solution by dissolving 0.65g of aspirin in water and diluting it to 50.0ml. You may use the symbol RCOOH to represent aspirin when writing chemical reaction. Molecular weight of aspirin = 180.0g/mol Does the pH value that you calculate for the aspirin solution make sense based on the Ka value? Calculate the pH of a solution prepared by mixing 20.00ml of the aspirin solution in the question above with 5.00ml of 0.200M NaOH. Calculate the pH of a solution prepared by mixing 20.00ml of the aspirin solution in the question above with 10.00ml of 0.200M NaOH.
Explanation / Answer
a)
Ka = 3.0 x 10^-5
pKa = 4.52
moles of aspirin = 0.65 / 180 = 3.61 x 10^-3 mol
concentration = 3.61 x 10^-3 / 0.050 = 0.0722 M
RCOOH ---------------> RCOO- + H+
0.0722 0 0
0.0722 - x x x
Ka = x^2 / 0.0722 - x
3 x 10^-5 = x^2 / 0.0722 - x
x = 1.47 x 10^-3
[H+] = 1.47 x 10^-3 M
pH = -log (1.47 x 10^-3 )
pH = 2.83
b)
mmoles of aspirin = 20 x 0.0722 = 1.444
mmoles of NaOH = 5 x 0.2 = 1
RCOOH + NaOH ------------> RCOO- + H2O
1.444 1.00 0 0
0.444 0 1.00
pH = pKa + log [salt / acid]
= 4.52 + log [1 /0.44]
pH = 4.87
c)
mmoles of NaOH = 10 x 0.2 = 2
RCOOH + NaOH ------------> RCOO- + H2O
1.444 2.00 0 0
0 0.556 1.44
here strong base remains.
[OH-] = 0.556 / 20+ 10 = 0.0185 M
pOH = -log 0.0185 = 1.73
pH = 12.27
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.