3. The specific heat of a metal was found to be 0.38 J/g.°C. When 0.5007 g of th
ID: 1030926 • Letter: 3
Question
3. The specific heat of a metal was found to be 0.38 J/g.°C. When 0.5007 g of this metal was heated in a stream of chlorine gas, it produced 1.0586 g of a metal the metal first. a. Determine the formula of the metal chloride and the accurate atomic chloride, MCL, Use the law of Dulong and Petit to estimate the molar mass of weight of the metal. What is the color of the chloride? (Consult the Handbook of Chemistry and Physics, Physical Constants of Inorganic Compounds, available in the library reference section.) b.Explanation / Answer
a) As per Law of Dulong and Petit
Specific Heat (C) = 3 * R / M or
M = 3 * R / C ( R (= 8.134 J/K * mol)
M = (3 * 8.134) / 0.38 = 64.21 g/mol
Molar mass of metal ( atomic weight ) = 64.21 g/mol
Mass of metal = 0.5007 g
mass of metal chloride = 1.0586 g
mass of chlorine = 1.0586 g - 0.5007 = 0.5579 g
moles of chlorine = mass of chlorine / atomic mass chlorine = 0.5579 / 71
= 7.85 *10^-3 moles
moles of metal = mass /molar mass metal = 0.5007/ 64.21 = 7.79 *10^-3 moles
moles ratio of metal : chlorine = 7.79 *10^-3 moles : 7.85 *10^-3 moles
ratio = 7.79 / 7.85 : 7.85 /7.85 = 0.99 : 1 = 1:1
so formula of metal chloride = MCl
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.