3. Potassium hypomanganate, K3MnO4, is a bright blue salt and a rare example of
ID: 1031777 • Letter: 3
Question
3. Potassium hypomanganate, K3MnO4, is a bright blue salt and a rare example of a manganese(V) compound. MnO43 is not stable and readily disproportionates according to the reaction 2 MnO43-(m) + 2 H2O(i) MnO4-(ag) + MnO2(s) + 4 OH-(aa) sa= 4.61 x 1011 a) What pH is necessary to maintain a hypomanganate concentration of at least 5.75 x 104 M if the solution is 0.405 M KMnO4? b) Given that the maximum solubility of potassium hydroxide is 21.5 M, could this concentration of hypomanganate be maintained?Explanation / Answer
a) According to law of mass action, (for reverse rxn)
k=1/Keq=[MnO43-]^2/[MnO4-][OH-]^4 [concentration of pure solid and pure liquid does not change appreciably at equilibrium so ,not included in equilibrium constant expression]
ICE table
k=1/keq=1/(4.61*10^11)=2.169*10^-12
k=2.169*10^-12=([OH-]o-4x)^4 (0.405M)/(5.75*10^-4M)^2
[OH-]o-4x=3.648*10^-5M=equilibrium concentration of OH-
[H+]=kw/[OH-]=10^-14/(3.648*10^-5)=2.741*10^-10
pH=-log[H+]=-log (2.741*10^-10)=9.6
pH=9.6
b) if [OH-]eq=21.5M
k=2.169*10^-12=([OH-]o-4x)^4 (0.405M)/([MnO43-]o-2x)^2
where
[MnO43-]o-2x)=eqm concentration of hypomanganate
([OH-]o-4x)=eqm con of OH-=21.5M
So,2.169*10^-12=(21.5M)^4 (0.405M)/[hypomanganate]^2
or,[hypomanganate]=5.006*10^-9 M <<< (5.75*10^-4M),so this concentration could not be maintained
[MnO4-] [MnO43-] [OH-] initial 0.405M [MnO43-]o [OH-]o change -x +2x -4x equilibrium 0.405-x=0.405M(x<<0.405M) [MnO43-]o+2x =5.75*10^-4M [OH-]o-4xRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.