For this problem, identify the limiting reagent and calculate the grams of CO2 o
ID: 1032084 • Letter: F
Question
For this problem, identify the limiting reagent and calculate the grams of CO2 obtained in the reaction of 150.0 grams of C7H12O5N3 with 150.0 grams of oxygen. If 125 grams of CO2 is actually produced, what is the % yield. The equations are not balanced. They were balanced in Exercise B. Use those coefficients to do these calculations.
C7H12O5N3 + O2 CO2 + H2O + NH3
What is the limiting reagent? ____________________
How many grams of CO2 will be produced? ____________________
If 125 grams of CO2 are produced, what is the % yield? ____________________
Explanation / Answer
4C7H12O5N3 + 21O2 28CO2 + 6H2O + 12 NH3
no of moles of C7H12O5N3 = W/G.M.Wt
= 150/218 = 0.68 moles
no of moles of O2 = W/G.M.Wt
= 150/32 = 4.6875moles
21 moles of O2 react with 4 moles of C7H12 O5N3
4.6875 moles of O2 react with = 4*4.6875/21 = 0.893 moles C7H12 O5N3 is required
C7H12 O5N3 is limiting reagent
4 moles of C7H12O5N3 react with O2 to gives 28 moles of CCO2
0.68 moles of C7H12 O5N3 react with O2 to gives = 28*0.68/4 = 4.76moles of CO2
mass of CO2 = no of moles * gram molar mass
= 4.76*44 = 209.44g
percnt yiled = actual yiled*100/Theoretical yield
= 125*100/209.44 = 59.7% >>>>answer
C7H12O5N3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.