Specific Heat Capacity of a Metal Assume Swate4.184J/g C) Mass of water Temperat
ID: 1032980 • Letter: S
Question
Specific Heat Capacity of a Metal Assume Swate4.184J/g C) Mass of water Temperature change of the metal Temperature change of the water Heat transferred to the water Heat transferred to the metal Specific heat capacity of the metal Approximate molar mass of metal (Eqn 5) Identity of the metal B. Heat of Reaction for Dissolving a Salt in Water (Assume Ssol 4.002J/g'C) Mass of water Mass of solid Mass of solution Temperature change of the solution Heat of solution ol Heat of the reaction (AH.) Moles of solid used in the reactiorn Heat of reaction per mole of solid |/mol)Explanation / Answer
A. Specific heat of metal
heat lost by metal = heat gained by water
heat = mCpdT
m = mass of metal / water
Cp = specific heat of water / metal
dT = change in temperature
So,
37.7 g x Cp x (100 - 28.5) = 50.9 g x 4.18 J/g.oC x (28.5 - 22)
specific heat of metal (Cp) = 0.513 J/g.oC
B. Heat of reaction by dissolving salt in water
mass of water = 49.9 g
mass of salt = 5.0 g
total mass = 54.9 g
specifc heat water = 4.18 J/g.oC
change in temperature = 16.3 - 22.3 = -6 oC
So,
heat of solution = 54.9 x 4.18 x -6
= -1.38 kJ
enthalpy of reaction = 1.38 kJ x 101.1032 g/mol/5.0 g = 27.90 kJ/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.