5. When a student mixes 50 mL of 1 M HCI and 50 mL of 1 M NaOH in a coffee-cup c
ID: 1033049 • Letter: 5
Question
5. When a student mixes 50 mL of 1 M HCI and 50 mL of 1 M NaOH in a coffee-cup calorimeter, the temperature of the resultant solution increases from 21.0 C to 27.5 °C a) Find the moles of each reagent. Which of the reagents is the limiting one? b) Calculate the heat gained by solution. (Use the equation Q s m AT assume that s, the specific heat of the solution, is 4.18 J/g-K. m s the total mass of solution (density i gmL) and ?? is the change in temperature c) Using the above data calculate the enthalpy of the reaction (for 1 mol of HCl with 1 mol NaO1H) assuming that the calorimeter does not lose any heat.Explanation / Answer
Calorimetric expeiment
a) moles HCl = 1 M x 0.050 L = 0.05 moles
moles NaOH = 1 m x 0.05 L = 0.05 moles
Both reagents are in equal amounts.
Both are limiting to each other
b) heat gained by solution = mCpdT
= 100 x 4.18 x (27.5 - 21) = 2717 J
density of water = 1 g/ml
100 ml solution = 100 ml x 1 g/ml = 100 g
c) enthalpy dH
dH = 2717 J/0.05 mol x 1000 = 54.34 kJ/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.