QUESTION 1 If 0.500 moles of hydrogen gas occupies 50.0 mL at 25°c, what is the
ID: 1033187 • Letter: Q
Question
QUESTION 1 If 0.500 moles of hydrogen gas occupies 50.0 mL at 25°c, what is the pressure in atmospheres? 187 atm 245 atm 397 atm O 23.4 atm QUESTION 2 Fill in the blanks below for the following question A 1.25 gram sample of CO2 is contained in a,750 mL flask at 22.5 oc. The volume of the gas sample is The moles of CO2 in the gas sample is The temperature of the gas sample in Kelvin is The pressure of the gas sample in atmospheres is L. (3 sig figs) moles. (3 sig figs Kelvin. (3 sig fig atm. (3 sig fig. Use Ideal gas law)Explanation / Answer
Answer (1)
by using the ideal gas equation PV=nRT or P= nRT/V
here P = pressure= ? V= volume = 50 mL= 0.05 L n= moles = 0.500
R= 0.0821 L.atm/mol.K T= 25 C+273.15= 298.15 K
P= 0.500*0.0821*298.15/0.05= 244.78 atm= 245 atm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.