QUESTION 3 Air contains nitrogen, oxygen, argon, and trace gases. If the partial
ID: 1033193 • Letter: Q
Question
QUESTION 3 Air contains nitrogen, oxygen, argon, and trace gases. If the partial pressure of nitrogen is 587 mmHg, oxygen is 158 mmHg, argon is 7mmHg, and the trace gas pressure negligible, what is the atmospheric pressure? 673 mmHg 0 0.973 atm ? 752 mmHg QUESTION 4 Fill in the blanks for the following questions. Use Table 6.1 on page 52 of your lab manual for reference Water temperature is 22°c water density - water vapor pressure- Water temperature is 16°c. water density water vapor pressure g/ml mmiHg g/ml mmirgExplanation / Answer
Question 3
According to dalton's law total pressure of gas is equal to sum of partial pressure exerted by each individual gas
Ptotal = P1 + P2 + P3
Ptotal = PN2 + PO2 + PAr
Ptotal = 587 + 158 + 7 = 752 mmHg
Ans = 752 mmHg
Question 4
water tempreture at 220C
water density = 0.9977735 g/ml
water vapor pressure = 19.84 mmHg
water tempreture at 160C
water density = 0.9989460
water vapor pressure = 13.64 mmHg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.