4. Calculate the density of ammonia gas, NHs, at 27 C and 635 torr mela 1.00 5.
ID: 1033288 • Letter: 4
Question
4. Calculate the density of ammonia gas, NHs, at 27 C and 635 torr mela 1.00 5. A 1.00 liter container is evacuated until the pressure is 1.00 x 10 atm at 22°C. How ma molecules of gas remain in the container? Hint: first determine the number of moles of g present! 6. A 12.5 liter scuba diving tank contains a helium-oxygen (heliox) mixture made up of 24.2 grams of He and 4.32 grams of O2 at 298 K. Calculate the mole fraction and partial pressure of each component in the mixture and the total pressure of the mixture. Express the pressures in units of atmosphere.Explanation / Answer
4)
P= 635.0 torr
= (635.0/760) atm
= 0.8355 atm
T= 27.0 oC
= (27.0+273) K
= 300 K
Molar mass of NH3,
MM = 1*MM(N) + 3*MM(H)
= 1*14.01 + 3*1.008
= 17.034 g/mol
Lets derive the equation to be used
use:
p*V=n*R*T
p*V=(mass/molar mass)*R*T
p*molar mass=(mass/V)*R*T
p*molar mass=density*R*T
Put Values:
0.8355 atm *17.034 g/mol = density * 0.08206 atm.L/mol.K *300.0 K
density = 0.578 g/L
Answer: 0.578 g/L
5)
Given:
P = 1.0E-6 atm
V = 1.0 L
T = 22.0 oC
= (22.0+273) K
= 295 K
find number of moles using:
P * V = n*R*T
0 atm * 1 L = n * 0.08206 atm.L/mol.K * 295 K
n = 4.13*10^-8 mol
Number of molecules = number of moles * Avogadro’s number
= 4.13*10^-8 * 6.022*10^23 molecules
= 2.49*10^16 molecules
Answer: 2.49*10^16 molecules
Only 1 question at a time please
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.