Anna Calculating the pH of a weak acid titrated with a strong bese An analytical
ID: 1034371 • Letter: A
Question
Anna Calculating the pH of a weak acid titrated with a strong bese An analytical chemist is titrating 179,2 mL. of a 0.4000 f solution of nitrous acid (HNO,) with a 1.200 M solution of NaOH. The pX, of nitrous acid is 3.35 Calculate the pH of the acid solution after the chemist has added 21.54 mL of the NaOH solution to it. Note for advanced students: you may assume the final volume equals the initial volume of the solution plus the volume of NaOH solution added Round your answer to 2 decimal places. PHExplanation / Answer
no of moles of HNO2 = molarity * volume in L
= 0.4*0.1792 = 0.07168moles
no of moles of NaOH = molarity * volume in L
= 1.2*0.02154 = 0.025848moles
HNO2 + NaOH ----------------> NaNO2 + H2O
I 0.07168 0.025848 0
C -0.025848 -0.025848 0.025848
E 0.045832 0 0.025848
Pka of HNO2 = 3.15
PH = Pka + log[NaNO2]/[HNO2]
= 3.15 + log0.025848/0.045832
= 3.15 -0.2487
= 2.90
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.