Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

40) Hydrogen fluoride will react with glass (silicon dioxide, Sio2) according to

ID: 1035273 • Letter: 4

Question

40) Hydrogen fluoride will react with glass (silicon dioxide, Sio2) according to the equation below. What mass of HF is required to react completely with 16.0 g of glass?[Molar masses: Si, 28.09 g/mol; F, 19.00 g/mol; H, 1.01 g/mol; 0, 16.00 g/mol] 4HFe)+ SiO2(s)SiF4(s)+2H20) A) 21.3g B) 80.0g C)5.33 g D)64.0 g E) 320 g 41) Glucose (C6H1206) is an important energy-rich compound, produced by 41) ct photosynthesis according to the equation below. What mass of glucose can be produced from 2.61 mol of CO2 and the necessary water? [Molar masses: C, 12.01 ymol; H. 1.01 g/mol; O, 16.00 g/mol] 6CO2(g)+ 6H200) C6H12060+ 602g) A) 0.0128g B) 0.0869 g C) 414 g D) 78.4 g E) 69.0 g 42) Upon mixing a clear colorless BaCl2 solution with a clear, colorless NagS04 solution42) according to the reaction below, a student observes a white cloudiness form. What is responsible for the cloudiness that is obscrved? BaC2(ag) +Na2SO4(a) BaSO4()+ 2NaC(a) A) Na2SO4 B) NaCI C) BaClh D) BaS04 E) It is impossible to tell without doing the reaction oneself. 43) 43) The fluoride rinse in dental offices usually contains sodium fluoride. Sodium fluoride can be prepared from the reaction between sodium metal and fluorine gas. Which of the following properly represents the balanced chemical equation for this reaction? A) 2Na(s) + F2(e)-? 2Na2F(5) B) 2Na(s) + F2(g) ? 2NaF(s) C) Na(s)+ F(e)- NaF(s) D) Na(s) + F20g_ NaF2(s) E) TNa(s) + FC)--Na7F(5) 44) 44) What is the mass of a 0.150 mole sample of sulfur? E) 214 g A) 4.68 g B) 5.17 g C) 0.208 gD) 4.81g

Explanation / Answer

40)

4 HF(g) + SiO2(s) --------------- SiF4g) + 2 H2O(g)

4 moles    1 mole

molar mass of HF = 1.01+19.00 = 20.01 gram/mole

molar mass of glass = SiO2 = 28.00 + 2(16.00) = 60.00 gram/mole

mass of siO2 = 16 grams

according to equation

1 mole of SiO2 = 4 moles of HF

60.00 grams of SiO2 = 4 x 20.01 gra sm of HF

16 grams of SiO2 = ?

                               = 4x20.01x16/60.00 =21.344 grams

mass of HF required = 21.3 grams

The answer is A.

41)

     6 CO2(g)    + 6 H2O(l) ------------------ C6H12O6(l)   + 6 O2(g)

6 moles                                            1 moles

molar mass of C6H12O6 = 6(12.01) + 12(1.01) + 6(16.00)=180.18 gram/mole

according to equation

6 moles of CO2 = 1 mole of C6H12O6

6 moles of CO2 = 180.18 grams of glucose

2.61 moles of CO2 = ?

                                  = 180.18x2.61/6 =78.37 grams

mass of glucose formed = 78.4 grams

The answer is D

42)

BaCl2(aq)   + Na2SO4(aq) ------------------- BaSO4(s) + 2 NaCl(aq)

The formed BaSO4 precipitate is responsible for the cloudiness.

The answer is D

43)

2 Na(s) + F2(g) --------------- 2 NaF(s)

The answer is B

44)

molar mass of S= 32.0grams/mole

mass of   1 mole of S= 32.07gram

mass of 0.150 moles of S=?

                                       = 32.07x0.150=4.81 grams

The answer is D.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote