6. The Haber Process is a large scale industrial process of producing ammonia fr
ID: 1035344 • Letter: 6
Question
6. The Haber Process is a large scale industrial process of producing ammonia from nitrogen and hydrogen. The relevant reaction is: N2 (g) + 3 H2 (g) 2 NH3 (g) a. If a Haber plant is consuming hydrogen at a rate of 215 moles per hour, what is the rate of production of ammonia, in moles per hour? b. If the plant operates 24 hours per day, and the plant manager wants the product yield to be 5.0 metric tons of ammonia per day, what would be the required rate of injection of nitrogen, in moles per hour.Explanation / Answer
a)
In the balanced reaction, 3 moles of H2 yields 2 moles of ammionia
Rate of Production of ammonia = Rate of consumption of H2 * 2/3 = 215 moles/hr * 2/3 = 143.33 moles/hour
b)
Amount of ammonia = 5 metric tonnes = 5 * 10^6 g
Number of moles of ammonia = Mass/molar mass = 5 * 10^6/17 = 2.941 * 10^5 moles
Rate of moles ammonia needs to be produced /hour * 24 hour = 2.941 * 10^5
Rate of moles of ammonia needs to be produced = 12254.90 moles/hour
One mole of N2 gives 2 moles of NH3
Rate of injection of nitrogen = 1/2 * 12254.90 mol/hour = 6127.45 mol/hr
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.