25. 357 points Ch. Ex. 92-cp92 Octane Vs. The The gas is then barsed as a fsel A
ID: 1035382 • Letter: 2
Question
25. 357 points Ch. Ex. 92-cp92 Octane Vs. The The gas is then barsed as a fsel A primary advastage of hydrogen as a fael is that it is opolluting. A major dinadvastage in hat it is a gas and therefore is harder to store than Eiquids or solids. Calcalate the gas at 21°C and 1.00 atm required to produce an amoust of eaergy equivaleat to that prodaced by the combustion of a gallon of octane (GH13). The density of octane is 2.66 kgial, and its standard eathalpy of formation is-249.9 klimol Assume that the products of the combestion f octane are Co,(e)and H0u) voleme of ydroge O Type here to searchExplanation / Answer
first we have to calculate the heat of combustion of octane
density= 2.66kg/gal
delHformation=-249.9KJ/mol
combustion reaction of octane
C8H18 + 12.5O2 -----> 8CO2 + 9H2O
delHc = delHf(prod) - delHf(react)
we need delHf at 21oC i.e, 294K
at 298K, delHf of CO2, H2O is -393.5 kJ mol-1 and –285.8 kJ mol-1 respectively.
to find at 294K, dT =298-294= 4
delHf for CO2 = delHf (at 298) + Cp(dT)
= -393.5+ 3.5R*4
= -277.1KJ/mol
similarly for H2O delHf = -285.8 + 3.5R*4
= -169.4KJ/mol
now, at 294K, delHc = delHf(prod) - delHf(react)
= {8*(-277.1) + 9*(-169.4)} - {133.54 + 12.5*(0)}
delHc= 3607.9KJ/mol
volume of hydrogen calculation
P= 1atm, T=294K, delH= 3607.9KJ/mol
delH = delHprod- delHreact
= delH (H2O) - (delHH2 + delHO2)
= x*(-169.4) - x*(-158.68) + 0
3607.9= -169.4x + 158.68x
= -10.72x
x= 3607.9/10.72
x= 336 moles
336 moles of hydrogen
using ideal gas equation,
PV=nRT
V= nRT/P
=336* 0.0821* 294/1
= 8110L of hydrogen is needed
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.