Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An important metabolic process of the body is the oxidation of glucose to water

ID: 1035940 • Letter: A

Question

An important metabolic process of the body is the oxidation of glucose to water and carbon dioxide. The equation for the reaction is

a. What mass of carbon dioxide in grams is produced when the body oxidizes 2.00 mol of glucose?

Mass =  g

b. How many grams of  are needed to oxidize 2.00 mol of glucose?

Pad? 3:41 PM * 12%)D, + sjc.cengagenow.com Cengage owLv2 l Online teachi ing and learn.Chegg Study Guided Solutions and.. extra credit" Ch 5 EOC Question 1 important metabolic process of the body is the oxidation of glucose to water and carbon dioxide. The equation for the reaction is Question 2 1 pt C6 Hi206 (aq) + 602 (aq) - 6C02(ag) +6H20(e) Question 3 a. What mass of carbon dioxide in grams is produced when the body oxidizes 2.0 Question 4 1 pt 0 mol of glucose? Question 5 Mass Question 6 1 pt b. How many grams of O2 are needed to oxidize 2.00 mol of glucose? Question 7 Question 8 Question 9 Submit Answer Try Another Version Question 10 Visited pts remaining Question 11 Question 12 Question 13 Question 14 Question 15 Question 16 Question 17 Question 18 Question 19 Question 201 pt 1 pt 1 pt Progress 6/20 items Due Apr 1 at 11:55 PM Previous Next Finish Assignment Save and Exit Cengage Learning| Cengage Technical Support

Explanation / Answer

a) From the balanced equation we can say that

1.00 mole of glucose produces 6 mole of CO2 so

2.00 mole of glucose will produce

= 2.00 mole of glucose *( 6 mole of CO2 / 1.00 mole of glucose)

= 12.00 mole of CO2

mass of 1 mole of CO2 = 44.01 g

so the mass of 12.00 mole of CO2 = 528 g

Therefore, the mass of CO2 produced would be 528 g

b) from the balanced equation we can say that

1.00 mole of glucose requires 6.00 mole of O2 so

2.00 mole of glucose will require

= 2.00 mole of glucose *( 6.00 mole of O2 / 1.00 mole of glucose )

= 12.00 mole of O2

mass of 1 mole of O2 = 32.0 g

so the mass of 12.00 mole of O2 = 384 g

Therefore, the mass of O2 required would be 384 g

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote