Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Chromium metal can be produced by the high temperature reaction of Cr2O3 (chromi

ID: 1035991 • Letter: C

Question

Chromium metal can be produced by the high temperature reaction of Cr2O3 (chromium(III) oxide) with aluminum from the following reaction: Cr2O3 + 2Al rightwards arrow 2Cr + Al2O3 Calculate the number of grams of aluminum required to produce 3.48 moles of chromium metal by this reaction.Chromium metal can be produced by the high temperature reaction of Cr2O3 (chromium(III) oxide) with aluminum from the following reaction: Cr2O3 + 2Al rightwards arrow 2Cr + Al2O3 Calculate the number of grams of aluminum required to produce 3.48 moles of chromium metal by this reaction.

Explanation / Answer

mass of Cr = 3.48 x 52 = 180.96 g

Cr2O3 +    2 Al ---------------> 2Cr +    Al2O3

                2 mol                         2 mol

                  ??                           3.48 mol

moles of Al required = 3.48 mol

mass of Al required = 3.48 x 26.98 = 93.9

mass of aluminium required = 93.9 g

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote