From the \"Determination of the Molar Volume of a Gas and the Gas Constant, R\"
ID: 1036022 • Letter: F
Question
From the "Determination of the Molar Volume of a Gas and the Gas Constant, R" Lab:
(HCl, Magnesium Ribbon, Copper wire,etc. is used in the lab)
1. A student did the experiment described except she used Al foil instead of Mg. Her data table included the following values:
Mass of Al - 0.0352 grams
Temperature - 19.08 celsius
Barometric Pressure - 762.5 mmHg
Volume of H2 Gas - 46.92 mL
Answer the following questions based on this data table.
a. Write the balanced equation for the reaction between Aluminum and hydrochloric acid.
b. How many moles of Al were consumed?
c. How many moles of H2 were produced?
d. What was the vapor pressure of the water in the gas sample?
e. What was the pressure of the dry hydrogen?
f. Determine the experimental value of the gas constant, R.
g. Determine the volume of the dry H2 gas at STP conditions.
h. Determine the experimental value of volume of dry H2 gas at STP per mole of H2.
2. Why is there a lag time in this experiment between the inverting of the eudiometer tube and the start of the reaction between the metal and HCl?
Explanation / Answer
a) 2Al +6HCl ---->3H2 +2AlCl3 (balanced chemical rxn)
b) Mass of Al =0.0352 grams
mol of Al=mass of Al/molar mass of Al=0.0352 grams/(26.981g/mol)=0.00130mol
mol of Al=0.00130 mol
c)from the balanced equation,
mol of H2/mol ofAl=3/2
So,mol of H2=3/2 mol of Al=3/2* 0.00130mol=0.00195 mol
d)T=19.08 deg C
Ptotal=Patm=762.5 mmhg*(1 atm/760mmhg)=1.003atm
Ptotal=Pwater+PH2 (law of partial pressures)
pwater at 19 degrees =0.0217 atm
pH2=Ptotal-Pwater=1.003atm - 0.0217 atm=0.981 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.