Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1. For the following reaction, 5.70 grams of propane (C3H8) are allowed to react

ID: 1036512 • Letter: 1

Question

1. For the following reaction, 5.70 grams of propane (C3H8) are allowed to react with 24.2 grams of oxygen gas.

2.

For the following reaction, 0.154 moles of barium hydroxide are mixed with 0.198 moles ofsulfuric acid.

For the following reaction, 5.70 grams of propane (CzHg) are allowed to react with 24.2 grams of oxygen gas. propane (CzHg) (g) + oxygen (g) »carbon dioxide (g) + water (g) What is the maximum amount of carbon dioxide that can be formed? grams What is the FORMULA for the limiting reagent? What amount of the excess reagent remains after the reaction is complete? grams Submit Answer Try Another Version 2 item attempts remaining

Explanation / Answer

1)

a)

Molar mass of C3H8,

MM = 3*MM(C) + 8*MM(H)

= 3*12.01 + 8*1.008

= 44.094 g/mol

mass(C3H8)= 5.7 g

use:

number of mol of C3H8,

n = mass of C3H8/molar mass of C3H8

=(5.7 g)/(44.094 g/mol)

= 0.1293 mol

Molar mass of O2 = 32 g/mol

mass(O2)= 24.2 g

use:

number of mol of O2,

n = mass of O2/molar mass of O2

=(24.2 g)/(32 g/mol)

= 0.7562 mol

Balanced chemical equation is:

C3H8 + 5 O2 ---> 3 CO2 + 4 H2O

1 mol of C3H8 reacts with 5 mol of O2

for 0.1293 mol of C3H8, 0.6463 mol of O2 is required

But we have 0.7562 mol of O2

so, C3H8 is limiting reagent

we will use C3H8 in further calculation

Molar mass of CO2,

MM = 1*MM(C) + 2*MM(O)

= 1*12.01 + 2*16.0

= 44.01 g/mol

According to balanced equation

mol of CO2 formed = (3/1)* moles of C3H8

= (3/1)*0.1293

= 0.3878 mol

use:

mass of CO2 = number of mol * molar mass

= 0.3878*44.01

= 17.07 g

Answer: 17.1 g

b)

C3H8

c)

According to balanced equation

mol of O2 reacted = (5/1)* moles of C3H8

= (5/1)*0.1293

= 0.6463 mol

mol of O2 remaining = mol initially present - mol reacted

mol of O2 remaining = 0.7562 - 0.6463

mol of O2 remaining = 0.1099 mol

Molar mass of O2 = 32 g/mol

use:

mass of O2,

m = number of mol * molar mass

= 0.1099 mol * 32 g/mol

= 3.517 g

Answer: 3.52 g

Only 1 question at a time please