Date 1. How much heat is needed to raise the temperature of 1 gallon of water fr
ID: 1036903 • Letter: D
Question
Date 1. How much heat is needed to raise the temperature of 1 gallon of water from 37 C to boiling? 1 gallon 3.785L 2. A 53.72 g sample of an unknown metal was heated to 98.0 °C and then placed in a calorimeter with 60.0 g of water at 25.0 °C. If the final temperature in the calorimeter was 32.0 °C, what is the specific heat of the metal in J/g °C? what is the apparent atomic mass of the metal and the identity of the metal? Instant ice packs get cold when an ampoule is broken inside the pack. Assuming the ampoule contains water, describe what is happening and why it gets cold. 3. what i appening and gecExplanation / Answer
1) Heat required, Q = m Cs(Tfinal - Tinitial)
volume of water = 1 gallon = 3.785 L = 3.785 x 1000 ml
density of water = 1 gm/ml
thus, mass, m= density x volume= 1 gm/ml x (3.785 x 1000)ml = (3.785 x 1000) gm
specific heat of water, Cs = 4.186 joule/gram °C
TInitial = 37oC
Tfinal = 100oC (boiling point)
Heat required, Q = m Cs(Tfinal - Tinitial) = (3.785 x 1000) gm x 4.186 joule/gram °C x (100-37)oC
= 998173 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.