84 3. The student heated a white crystalline substance until all the crystal wat
ID: 1037060 • Letter: 8
Question
84 3. The student heated a white crystalline substance until all the crystal water is removed. The following experimental data is obtained by the student: The mass of the beaker and the watch glass: The mass of the beaker + watch glass + sample 57.880 g 59.993 g he mass of the beaker + watch glass + sample after first heating: 59.710 g The mass of the beaker + watch glass + sample after second heating: 59.700 g The mass of the beaker + watch glass + sample after third heating: 59.697 g Identify the unknown hydrate. The possible unknowns are: BaCl2.2H20 MgSO4.7H20 CuSO4.5H20 ZnSO4.7H20Explanation / Answer
Mass of Sample = 59.993 - 57.880 = 2.113 g
Mass of Sample after 1st Heating = 59.710 - 57.880 = 1.83 g
Mass of Water Removed = 2.113 - 1.83 = 0.283 g
Mass of Sample after 2nd Heating = 59.7 - 57.88 = 1.82 g
Mass of Water Removed = 1.83 - 1.82 = 0.01 g
Total Mass of Water lost = 0.293 g
Moles of Water lost = 0.293 / 18 = 0.01628
Mass of Anhydrate = 1.82 g
Now check the molar mass of each hydrate:
CuSO4.5H2O = 159.61 g/mol
ZnSO4.7H2O = 287.58 g/mol
BaCl2.2H2O = 244.26 g/mol
MgSO4.7H2O = 246.47 g/mol
Now, Check the mole ratio of Anhydrous Salt : Water to get the required stoichiometric coefficient of H2O.
For BaCl2.2H2O,
Answer: BaCl2.2H2O
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.