You must show ALL calculat using the dimensional analysts approach, incl blanks
ID: 1037189 • Letter: Y
Question
You must show ALL calculat using the dimensional analysts approach, incl blanks provided tions or briefly explain your answer to receive credit. Ensure that setup problems uding ALL units for full credit. Write the final answer in the 1. How many atoms are in 1.50 moles of fluorine gas? Remember halogens are diatomic F atoms: 2. Calculate the number of moles of oxygen present in 0.25 moles of iron (III) sulfate. moles of o: 3. How many moles and how many atoms of zinc are in a sample weighing 34.9 s Moles of Zn:_ 4. Calculate the number of sulfur dioxide molecules present in a 78.5 g sample Number of molecules: s. Determine the number of grams of phosphorous present in a 15.5 gram sample of diphosphorous pentoxide. Mass Of P (g)Explanation / Answer
1. no of atoms = no of moles * 6.023*10^23 * atomicity
= 1.5*6.023*10^23 *2 = 1.81*10^24 atoms
2. 1 mole of Fe2(SO4)3 contains 12 moles of oxygen
0.25 moles of Fe2(SO4)3 contains = 12*0.25/1 = 3moles of oxygen
3. no of moles of Zn = W/G.A.Wt
= 34.9/65.4 = 0.534moles
no of atoms = no of moles * 6.023*10^23
= 0.534*6.023*10^23
= 3.2*10^23 atoms
4. no of moles of SO2 = W/G.M.Wt
= 78.5/64 = 1.226moles
no of molecules = no of moles * 6.023*10^23
= 1.226*6.023*10^23
= 7.38*10^23 molecules
5.1 mole of P2O5 present 2 moles of phosphorous
142g of P2O5 present 2*31g of phosphorous
15.5g of P2O5 present = 2*31*15.5/142 = 6.77g of phosphorous
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.