CO2 absorber Sample When 5.68 H20 were produced. 5 grams of a hydrocarbon, C,Hy,
ID: 1037336 • Letter: C
Question
CO2 absorber Sample When 5.68 H20 were produced. 5 grams of a hydrocarbon, C,Hy, were burned in a combustion analysis apparatus, 19.22 grams of CO2 and 3.935 grams of In a separate experiment, the molar mass of the compound was found to be 78.11 g/mol. Determine the empirical formula and the molecular formula of the hydrocarbon. Enter the elements in the order presented in the question. empirical formula molecular formula Submit Answer Retry Entire Group 1 more group attempt remaining Previous NextExplanation / Answer
Mass of compound = 5.685 grams
mass of CO2= 19.22 grams
molar mass of CO2= 44 gram/mole
% by mass of C= 12/44 xmass of CO2/mass of compound x100
% by mass of C= 12/44 x19.22/5.685 x100 = 92.2%
mass of H2O= 3.935 grams
molar mass of H2O = 18.0gram/mole
% by mass of H= 2/18 xmass of H2O/mass of Compound x100
% by mass of H = 2/18 x3.935/5.685 x100 = 7.69%
Element % by masss atomic weigth relative number simple ratio
C 92.2 12.0 92.2/12.0 =7.68 7.78/7.69 = 1.0
H 7.69 1.0 7.69/1.0= 7.69 7.69/7.69 =1.0
Emperical formula = C1H1
mass of emperical formula = 13.0
molar mass of compound = 78.11 g
n= 78.11/13.0 = 6.00
Molecular formula = nxC1H1= 6xC1H1= C6H6
Molecular formula = C6H6.
The second is also same maaner.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.