When glucose (C6H12O6) reacts with oxygen, carbon dioxide and water are produced
ID: 1038900 • Letter: W
Question
When glucose (C6H12O6) reacts with oxygen, carbon dioxide and water are produced. The balanced equation for this reaction is: If 12 moles of oxygen react, The reaction consumes moles of glucose (C6H12O6). The reaction produces moles of carbon dioxide and moles of water. When chlorine reacts with sodium iodide, sodium chloride and iodine are produced. The balanced equation for this reaction is: If 6 moles of sodium iodide react, The reaction consumes moles of chlorine. The reaction produces moles of sodium chloride and moles of iodine. When potassium hydroxide reacts with phosphoric acid, potassium phosphate and water are produced. The balanced equation for this reaction is: If 6 moles of potassium hydroxide react, The reaction consumes moles of phosphoric acid. The reaction produces moles of potassium phosphate and moles of water.
Explanation / Answer
C6H12O6 + 6O2 -----------------> 6CO2 + 6H2O
6 moles of O2 react with 1 mole of C6H12O6
12 moles of O2 react with = 1*12/6 = 2 moles of C6H12O6
6 moles of O2 react with C6H12O6 to gives 6 moles of CO2
12 moles of O2 react with C6H12O6 to gives = 6*12/6 = 12 moles of Co2
6 moles of O2 react with C6H12O6 to gives 6 moles of H2O
12 moles of O2 react with C6H12O6 to gives = 6*12/6 = 12 moles of H2O
Cl2 + 2NaI--------------> 2NaCl + I2
2 moles of NaI react with 1 moles of Cl2
6 moles of NaI react with = 1*6/2 = 3 moles of Cl2
2 moles of NaI react with Cl2 to gives 2 moles of NaCl
6 moles of NaI react with Cl2 to gives = 2*6/2 = 6 moles of NaCl
2 mols of NaI react with CL2 to gives 1 mole of I2
6 moles of NaI react with Cl2 to gives = 1*6/2 = 3 moles of I2
3KOH + H3Po4 ------------------> K3Po4 + 3H2O
3 moles of KOH react with 1 mole of H3Po4
6 moles of KOH react with = 1*6/3 = 2 moles of H3PO4
3 moles of KOH react with H3Po4 to gives 1 mole of K3PO4
6 moles of KOH react with H3PO4 to gives = 1*6/3 = 2 moles of K3PO4
3 moles of KOH react with H3Po4 to gives 3 mole of H2O
6 moles of KOH react with H3PO4 to gives = 3*6/3 = 6 moles of H2O
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.