Heat of fusion (? H fus ) is used for calculations involving a phase change betw
ID: 1038977 • Letter: H
Question
Heat of fusion (?Hfus ) is used for calculations involving a phase change between solid and liquid, with no temperature change. For H2O , ?Hfus=6.02 kJ/mol .
Specific heat capacity (C ) is used for calculations that involve a temperature change, but no phase change. For liquid water, C=4.184 J/(g??C) .
Heat of vaporization (?Hvap ) is used for calculations involving a phase change between liquid and gas, with no temperature change. For H2O , ?Hvap=40.7 kJ/mol .
How much heat is required to melt 26.0 g of ice at its melting point?
Express your answer numerically in kilojoules.
Explanation / Answer
mass of ice = 26.0g, moles = 26/18 = 1.44 moles
latent heat of fusion of ice = ?Hfus=6.02 kJ/mol
heat required = mass x latent heat of fusion
heat required = 1.44 mole x 6.02 kJ/mol
heat required = 8.67 kJ
if you have satified with the solution pleaselike it... thanks...
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.