139 Analysis of Alum NAME 144 Prentice Hall Laboratory Manual for Introductory C
ID: 103915 • Letter: 1
Question
139 Analysis of Alum NAME 144 Prentice Hall Laboratory Manual for Introductory Chemistry 4. A hydrate of calcium sulfate, caso . r10. contains 20.9% water. Calculate the crystallization (X). and write the formula of the hydrate ater or 5. A hydrate of cobalt(II) chloride, CoCl ·XH0. decomposes to produce 46.1% water. Calculate the water of crystallization (), and write the formula of the hydrate 6. A hydrate of chronium(111) nitrate, Cr(NO),. XH.Q is foundto contain 60.2% anhydrous compound. Calculate the water of crystallization (X), and write the formula of the hydrate, 7. Coptional) Find the mass of water driven off when 1.252 g of strontium chiloride hexalydrate 7. ( SrCl, 6H,0, is decomposed by heating.Explanation / Answer
4)
Let mass of hydrate be 100 g
mass of H2O = 20.9 % of mass of hydrate
= 20.9*100/100
= 20.9 g
Molar mass of H2O = 2*MM(H) + 1*MM(O)
= 2*1.008 + 1*16.0
= 18.016 g/mol
mass of H2O = 20.9 g
we have below equation to be used:
number of mol of H2O,
n = mass of H2O/molar mass of H2O
=(20.9 g)/(18.016 g/mol)
= 1.16 mol
Molar mass of CaSO4 = 1*MM(Ca) + 1*MM(S) + 4*MM(O)
= 1*40.08 + 1*32.07 + 4*16.0
= 136.15 g/mol
mass of CaSO4 = 79.1 g
we have below equation to be used:
number of mol of CaSO4,
n = mass of CaSO4/molar mass of CaSO4
=(79.1 g)/(136.15 g/mol)
= 0.581 mol
we have below equation to be used:
X = mol (H2O)/mol (CaSO4)
X = 1.16 / 0.581
X = 2
Answer:
x= 2
CaSO4.2H2O
Only 1 question at a time please
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.