1.) 0.962 mol sample of carbon dioxide gas at a temperature of 20.0 °C is found
ID: 1039669 • Letter: 1
Question
1.) 0.962 mol sample of carbon dioxide gas at a temperature of 20.0 °C is found to occupy a volume of 21.5 liters. The pressure of this gas sample is_______mm Hg.
2.) A sample of neon gas collected at a pressure of 494 mm Hg and a temperature of 288 K has a mass of 13.9 grams. The volume of the sample is_________ L.
3.) A 4.12 gram sample of argon gas has a volume of 922 milliliters at a pressure of 3.96 atm. The temperature of the Ar gas sample is ______ °C.
4.) A mixture of carbon dioxide and oxygen gases, in a 9.44 L flask at 81 °C, contains 11.9 grams of carbon dioxide and 2.92 grams of oxygen. The partial pressure of oxygen in the flask is __________atm and the total pressure in the flask is _________atm.
Explanation / Answer
1)
Given:
V = 21.5 L
n = 0.962 mol
T = 20.0 oC
= (20.0+273) K
= 293 K
use:
P * V = n*R*T
P * 21.5 L = 0.962 mol* 0.08206 atm.L/mol.K * 293 K
P = 1.08 atm
Answer: 1.08 atm
2)
Molar mass of Ne = 20.18 g/mol
mass(Ne)= 13.9 g
use:
number of mol of Ne,
n = mass of Ne/molar mass of Ne
=(13.9 g)/(20.18 g/mol)
= 0.6888 mol
Given:
P = 494.0 mm Hg
= (494.0/760) atm
= 0.65 atm
n = 0.6888 mol
T = 288.0 K
use:
P * V = n*R*T
0.65 atm * V = 0.6888 mol* 0.08206 atm.L/mol.K * 288 K
V = 25.044 L
Answer: 25.0 L
Only 1 question at a time please
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.