a I got correct but I need help with b When choosing the sample size needed for
ID: 1040284 • Letter: A
Question
a I got correct but I need help with b
When choosing the sample size needed for an experiment to reduce the sampling variance for a single analysis to a desired level, the sampling constant, Ks, can be used. The formula is where m is the sample mass and R is the relative standard deviation. A certain analysis method was determined to have a sampling constant of Ks 29 g. What mass of sample is required for a sampling standard deviation of 3.5%? Number 2.367 How many samples of this size must be analyzed in order to give 90% confidence that the mean is known to within 2.2%? Number Enter your answer samplesas a whole number.Explanation / Answer
m=k/R*R =29*10000/35*35=11600/49=23.56 ....................... No of samples =90/2.2=41
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.