This question has multiple parts. Work all the parts to get the most points. For
ID: 1040321 • Letter: T
Question
This question has multiple parts. Work all the parts to get the most points. For the following balanced chemical equation, calculate how many grams of the products would be produced by complete reaction of 0.245 mol of the first reactant. AgNOs (ag) + LiOH(aq) - AgOH(s) + LiNO3(aq) g AgOH g LiNO3 bFor the following balanced chemical equation, calculate how many grams of the products would be produced by complete reaction of 0.135 mol of the first reactant. Al2 (SO4)s(aq) + 3CaCl2 (ag) - 2AICls (aq) +3CaSO4(s) g AlClg g CaSO4 For the following balanced chemical equation, calculate how many grams of the products would be produced by complete reaction of 0 245 mol of the first reactant. CaCO3(s) 2HCl(a)CaCl2 (aq) CO2(9) H20() g CaCl2 Previous Next g CO2Explanation / Answer
a) AgNO3(aq) + LiOH(aq) ------------> AgOH(s) + LiNO3(aq)
according to balanced reaction
1 mole AgNO3 gives 124.88 g AgOH
0.245 moles AgNO3 gives 0.254 x 124.88 /1 = 31.72 g AgOH
mass of AgOH formed = 31.72 g
1 mole AgNO3 gives 68.95 g LiNO3
0.245 moles AgNO3 gives 0.245 x 68.95 / 1= 17.51 g LiNO3
mass of LiNO3 formed = 17.51 g
b) according to balanced reaction
1 mole Al2(SO4)3 gives 2 x 133.34 g AlCl3
0.135 moles Al2(SO4)3 gives 0.135 x 2 x 133.34 / 1 = 36.0 g AlCl3
mass of AlCl3 formed = 36.0 g
1 mole Al2(SO4)3 gives 3 x 136.14 g CaSO4
0.135 moles Al2(SO4)3 gives 0.135 x 3 x 136.14 /1 = 55.14 g CaSO4
mass of CaSO4 formed = 55.14 g
c) 1 mole CaCO3 gives 110.98 g CaCl2
0.245 moles CaCO3 gives 0.245 x 110.98 / 1 = 27.15 g CaCl2
mass of CaCl2 formed = 27.15 g
1 mole CaCO3 gives 44 g CO2
0.245 moles CaCO3 gives 0.245 x 44 / 1 = 10.78 g
mass of CO2 formed = 10.78 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.