10. Determine the pH of 150 ml of a solution of a household bleach that contains
ID: 1040573 • Letter: 1
Question
10. Determine the pH of 150 ml of a solution of a household bleach that contains 4% (w/V) NaClO sodium hypochlorite if the pKa of hypochlorous acid is 7.52 11. A 0.85 M solution of sodium fluoride (NaF) has a pH of 8.54. Determine the hydrolysis constant for the NaF and the Ka for HF from this data. 12. what is the new pH of a solution if 10.0 ml of 0.10 M HC? is added to 150 ml of a buffer system that is 0.10 M Benzoic acid and 0.10 M sodium benzoate. (The Ka of benzoic acid is 6.3 x 10) 13. Phenobarbital (HC2HI,N203), a barbiturate drug is a nonselective central nervous system depressant, used primarily as a sedative and also as an anticonvulsant. It is generally delivered as the sodium salt, which is more soluble. When a tablet containing 50 mg of the salt, (NaC2H,N,O3), is dissolved in 400 ml of solution, the ph is determined to be 9.31. What is the Ka of the acid form of the drug (HC12H1,N203)?Explanation / Answer
Volume of solution= 150ml, concentration of NaClO= 4% (W/V)
Mass of NaClO= 150ml* 4/100 = 6 gm
Moles of NaCl= mass/molar mass =6/74.5=0.081
Concentration of NaClO= moles/Volume= 0.081/(150/1000) =0.54M
NaClO is basic salt from reaction of weak acid HOCl and strong base, NaOH.
The hydrolysis of NaClO is ClO-+ H2O ----->HOCl+ OH-
Kb= [HOCl][OH-]/[ClO-], let x= drop in concentration of NaClO( from ClO-) to reach equilibrium. At Equilibrium, [OH-]=[ClO-]=x, and [ClO-]=0.54-x, Kb= 10-14/ Ka, Ka= 10(-7.2) =6.31*10-8
Kb= x2/(0.54-x)= 6.31*10-8, when solved for x, x=[OH-]= 1.846*10-4, pOH= -logx = 3.73
pH= 14-pOH= 14-3.73=10.27
2.
NaF is basic salt formed from reaction of weak acid HF with strong base, NaOH. Given pH= 8.54, poH= 14-pH= 14-8.54= 5.46, [OH-]= 10(-5.46)= 3.46*10-6,
NaF undergoes hydrolysis as NaF+ H2O ----->HF+ OH-, given [OH-]= [HF]=3.46*10-6
Kb= [HF][OH-]/[NaF]
Let x= drop in concentration of NaF to reach equilibrium.
At Equilibrium, [NaF]=0.45-x , x= 3.46*10-6, hence 0.45-x can be approximated to 0.45
Kb= 3.46*10-6*3.46*10-6/0.45 =2.671*10-11, Ka= 10-14/Kb= 10-14/(2.671*10-11)= 0.000374
3.
Moles = Molarity* volume in liters, volume of buffer= 150ml= 150/1000L=0.15L
Moles in the buffer : Benzoic acid (C6H5COOH) = 0.1*0.15=0.015, sodium Benzonate (C6H5COONa)= 0.1*0.15=0.015
Let HA is Benzoic acid and NaA is sodium Benzoate.
Moles of HCl added= molarity* volume inliters=0.1*10/1000=0.001
The addition of HCl leads to the reaction C6H5COONa + HCl ------àC6H5COOH. This gives more moles of Benzoic acid present in the solution. Theoretical ratio of C6H5COOH :HCl =1:1
Actual ratio of Benzoic acid and HCl supplied= 0.015:0.001, So HCl is limiting and all the HCl reacts. Moles of total Benzoic acid (HA)=0.001+0.015=0.016, moles of sodium benzonate (NaA)=0.015-0.001 =0.014
Volume of solution after mixing =150+10= 160ml= 160/1000L=0.16L
Concentrations : HA= 0.016/0.16=0.1, NaA= 0.014/0.16=0.0875
Now From Henderson-Hasselbalch equation
pH= pKa+ log [Base]/[Acid], given Ka= 6.3*10-5, pKa=-log Ka=4.2
hence pH= 4.2+log (0.0875/0.1)= 4.14
4.
Molar mass of Phenobarbital (C12H18N2O3)= 12*12+18*1+14*2+3*16=238 g/mole
Molar mass of the salt ( NaC12H17N2O3)= 23+12*12+17*1+14*2+3*16= 260 g/mole
Moles of salt= mass/molar mass = 50*10-3/260 =0.00019
This is dissolved in water of 400ml= 400/1000L=0.4L
Concentration of salt= 0.00019/0.4=0.00048M
Let the salt be represented as NaA and acid as HA. The NaA undergoes hydrolysis as
NaA+ H2O ----->HA+ OH-
Given pH= 9.31, pOH= 14-9.31=4.69, [OH-]= 10(-4.69)=2.04*10-5
Kb =[HA][OH-]/[NaA]
At Equilibriuml, [HA] =[OH-]= 2.04*10-5, NaA= 0.00048-2.04*10-5 =0.00046
Kb= 2.04*10-5*2.04*10-5/0.00046 =9.07*10-7, Ka=10-14/Kb= 10-14/(9.07*10-7)=1.1*10-8
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.