The K a values for the TETRAPROTI C acid H4Y are as follows: K a1 = 1.0 x 10-2 K
ID: 1040814 • Letter: T
Question
The Ka values for the TETRAPROTIC acid H4Y are as follows:
Ka1 = 1.0 x 10-2 Ka3 = 7.0 x 10-7
Ka2 = 2.0 x 10-3 Ka4 = 6.0 x 10-11
What is the value of Kb for the HY3- anion?
a) 1.7 x 10-4
b) 1.0 x 10-12
c) 6.0 x 10-11
d) 1.4 x 10-8
e) 5.0 x 10-12
A 0.10 M solution of the compound CNOH has a pOH of 11.2. Which one of the following is the CORRECT equation for the ionization of this compound in water?
CNOH + H2O ? H3O+ + CNO-
Consider the following two solutions, each of which has a pH of 4.74:
Solution R: 1.0 L of 0.100 M CH3COOH + 0.100 M CH3COONa
Solution S: 1.0 L of 1.80 x 10-5 M HCl
If an identical “small” quantity of NaOH is added to each of these solutions, what will happen?
The pH of R will increase slightly; the pH of S will increase greatly.
The pH of R will decrease slightly; the pH of S will decrease greatly.
The pH of R will increase greatly; the pH of S will increase slightly.
The pH of R will decrease greatly; the pH of S will decrease slightly.
The pH of R will remain constant; the pH of S will increase greatly.
4. What mass of HBr should be present in 0.250 L of solution to obtain a solution with the pH value 1.75? (6)
Molar Mass HBr = 80.91g/mol
Ephedrine, a central nervous system stimulant, is used in nasal sprays as a decongestant. This compound is a weak organic base:
A 0.035 M solution of ephedrine has a pH of 11.33.
What are the equilibrium concentrations of C10H15ON, C10H15ONH+, and OH-?
(6)
b) Calculate Kb for ephedrine. (2)
6. Determine the pair and mole ratio that you would use to prepare a liter of “carbonate buffer” at a pH of 6.08? You are provided with carbonic acid (H2CO3), sodium hydrogen carbonate (NaHCO3) and sodium carbonate (Na2CO3). (4)
7. You need to prepare 100.0 mL of a pH = 4.00 buffer solution using 0.100 M benzoic acid and 0.140 M sodium benzoate. What volumes (in milliliters) of each solution should be mixed? (Benzoic acid Ka = 6.31 x 10-5) (6)
Explanation / Answer
Question 1 )
answer )
For the acid H4Y, the dissociation for the HY3- anion is given as
HY^3- ------------------------------> Y^4- + H+
and the dissociation constant for it is given as :
Ka4 = 6.0 x 10-11
and we know that
Kw = 10^-14 = Ka * Kb
or
Kb = 10^-14 / Ka4
Kb = ( 10 x 10^-15 ) / ( 6.0 x 10-11)
Kb = 1.67 x 10^-15 x 10^11
or
Kb = 1.7 x 10-4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.