8. Titration 28.85 mL of 0.1000 M NaOH is required to titrate 0.129 g of an unkn
ID: 104108 • Letter: 8
Question
8. Titration 28.85 mL of 0.1000 M NaOH is required to titrate 0.129 g of an unknown monoprotic acid. What is the molecular weight of the unknown acid? 28.85 mL of 0.1000 M NaOH is required to titrate 0.129 g of an unknown diprotic acid What is the molecular weight of the unknown acid? Hint: Look at page 259 for guidance. What do you notice about the molecular weights of the two unknown acids? Note that the same volume of the same concentration of base was used to titrate the same mass of two different unknown acids.Explanation / Answer
HA + NaOH ---------> NaA + H2O
no of moles of NaOH = molarity * volume in L
= 0.1*0.02885
= 0.002885 moles
from the balanced equation
1 mole of NaOH react with 1 mole of HA
0.002885 moles of NaOH react with 0.002885 moles of HA
molecular weight of HA = weight of HA/no of moles of HA
= 0.129/0.002885 = 44.7g/mole
H2A + NaOH ---------> NaHA + H2O
no of moles of NaOH = molarity * volume in L
= 0.1*0.02885
= 0.002885 moles
from the balanced equation
1 mole of NaOH react with 1 mole of H2A
0.002885 moles of NaOH react with 0.002885 moles of H2A
molecular weight of H2A = weight of H2A/no of moles of H2A
= 0.129/0.002885 = 44.7g/mole
H2A + 2NaOH ---------> Na2A + 2H2O
no of moles of NaOH = molarity * volume in L
= 0.1*0.02885
= 0.002885 moles
from the balanced equation
2 mole of NaOH react with 1 mole of H2A
0.002885 moles of NaOH react with 0.002885*1/2 = 0.0014425moles of H2A
molecular weight of H2A = weight of H2A/no of moles of H2A
= 0.129/0.0014425 = 89.4g/mole >>>>answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.