Need help University of Central ArkX C O www.saplinglearning.com/ibiscms/mod/ibi
ID: 1041972 • Letter: N
Question
Need helpUniversity of Central ArkX C O www.saplinglearning.com/ibiscms/mod/ibis/view.php?id-4640954 Ashlie Sims ? Sapling Learning Jump to.. Print Cakuiator Question 18 of 36 incorect 3 Incarrect Incorrect3 Incorrect Sapling Learning The rate costant for this zeroorder reaction is 00330 M-s-1 at 300 c. A products How long (in seconds) would it take for the concentration of A to decrease from 0.910 M to 0.290 M? Number -0.07 Prievicus Gve Up & View Scolution Check Answer Next Ex O Type here to search
Explanation / Answer
we have:
[A]o = 0.910 M
[A] = 0.290 M
k = 3.30*10^-2 M/s
use integrated rate law for 0 order reaction
[A] = [A]o - k*t
0.290 = 0.910 - 3.30*10^-2* t
t = 18.8 s
Answer: 18.8 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.