A gas sample has a volume of 4500 mL at 15?C and 770 mmHg . Part A What is the f
ID: 1042070 • Letter: A
Question
A gas sample has a volume of 4500 mL at 15?C and 770 mmHg .
Part A
What is the final temperature, in degrees Celsius, after the sample is transferred to a different container with a volume of 2.60 L and a pressure of 1.40 atm , when n remains constant?
Express your answer with the appropriate units.
degC
A gas sample has a volume of 4500 mL at 15?C and 770 mmHg .
Part A
What is the final temperature, in degrees Celsius, after the sample is transferred to a different container with a volume of 2.60 L and a pressure of 1.40 atm , when n remains constant?
Express your answer with the appropriate units.
T =degC
Explanation / Answer
Given:
Ti = 15.0 oC
= (15.0+273) K
= 288 K
Pi = 770.0 mm Hg
= (770.0/760) atm
= 1.0132 atm
Pf = 1.4 atm
use:
Pi/Ti = Pf/Tf
1.0132 atm / 288.0 K = 1.4 atm / Tf
Tf = 398 K
Tf = (398-273) oC
Tf = 125 oC
Answer: 125 oC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.