A catalytic converter in an automobile uses a palladium or platinum catalyst to
ID: 1042117 • Letter: A
Question
A catalytic converter in an automobile uses a palladium or platinum catalyst to convert carbon monoxide gas to carbon dioxide according to the following reaction: 2CO(g)+O2(g)?2CO2(g) A chemist researching the effectiveness of a new catalyst combines a 2.0 : 1.0 mole ratio mixture of carbon monoxide and oxygen gas (respectively) over the catalyst in a 2.45?L flask at a total pressure of 740 torr and a temperature of 552 ?C. When the reaction is complete, the pressure in the flask has dropped to 554 torr .
Part A
What percentage of the carbon monoxide was converted to carbon dioxide?
Explanation / Answer
P1 / n1 = P2 / n2
740 / 3 = 554 / n2
n2 = 2.246
let x = fraction of CO reacted
final = 2 x + 3 (1 - x)
2.246 = 2x + 3 - 3x
2.246 = 3 - x
x = 0.754
% Carbon monoxide = 75.4 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.