Answer the following questions based on the reaction below. Report all answers t
ID: 1042517 • Letter: A
Question
Answer the following questions based on the reaction below. Report all answers to three significant figures.
Fe(NO3)3(aq) + 3LiOH(aq) ? Fe(OH)3(s) + 3LiNO3(aq)
The concentration of LiOH is 0.184 M at the start of the reaction, and 0.156 M after 148 seconds.The initial concentrations of the products are zero.
1. What is the average rate of reaction (in M/min) over this time period?
2. What is the average rate of change (in M/min) of LiOH in the first 148 seconds.
3. What is the average rate of change (in M/min) of LiNO3 in the first 148 seconds.
4. What is the concentration (in M) of LiNO3 after 148 seconds.
Explanation / Answer
2. The average rate of change of LiOH in the first 148 s = (0.184-0.156) M/(148/60) min
= 1.135*10-2 M/min
4. The concentration of LiNO3 after 148 s = 0.184-0.156 = 0.028 M
3. The average rate of change of LiNO3 in the first 148 s = 0.028 M/(148/60) min = 1.135*10-2 M/min
1. Therefore, the average rate of reaction over 148 s = 1.135*10-2 M/min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.