Suppose 1.2 moles of hydrazine (N2H4) is added to a 3 L container. At some tempe
ID: 1043213 • Letter: S
Question
Suppose 1.2 moles of hydrazine (N2H4) is added to a 3 L container. At some temperature disproportionation occurs to form nitrogen and hydrogen. At equilibrium, 0.1 moles of hydrogen is present in the container. What are the Kc and Kp values? What is the percent yield? Propose a mechanism for the above reaction. Given the mechanism, does it seem likely that the reaction would proceed quickly or no (use chemical intuition recognizing that each discrete chemical step can be mapped onto a reaction coordinate diagram)?Explanation / Answer
The dissociation or disproportionation of hydrzine will be
N2H4 ---> N2 + 2H2
Initial 1.2 0 0
Change -x +x +2x
Equilibrium 1.2-x x 2x
Given:
Moles of H2 at equilibrium = 0.1 moles = 2x
[H2] = moles / volume = 0.1/3=0.033 M
Therefore x = 0.05 moles
Moles of N2 = 0.05 moles , [N2] = mole / volume = 0.05 / 3 = 0.0167 M
Moles of N2H4 = 1.2-0.05 = 1.15 moles, [N2H4] = 1.15 / 3 = 0.383 M
Kc = [N2][H2]2 / [N2H4] = 0.0167 X (0.033)2 / 0.383 = 1.017 X 10-4
For Kp we need the pressure or temperature
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.