Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 5.20-L sample of SiH4 gas at 356 mm Hg pressure and 25 °C is allowed to react

ID: 1043475 • Letter: A

Question

A 5.20-L sample of SiH4 gas at 356 mm Hg pressure and 25 °C is allowed to react with O2 gas. What volume of O2 gas, in liters, is required for complete reaction if the oxygen has a pressure of 425 mm Hg a 25 °C? 33. Sodium azide, the explosive compound in automobile air bags, decomposes according to the following equation: 2 NaN3(s)2 Na(s) + 3 N2(g) What mass of sodium azide is required to provide the nitrogen needed to inflate a 75.0-L bag to a pressure of 1.3 atm at 25 °C? 34. The hydrocarbon octane (CsH18) burns to give CO2 and water vapor:

Explanation / Answer

33)
T = 25 oC
= 298 k
use,
P*V = n*R*T
1.3*75.0 = n*0.082*298
97.5 = n*24.4
n = 4.0 mol

according to reaction
3 mol of N2 is formed from 2 mol of NaN3
1 mol of N2 is formed from 2/3 mol of NaN3
4.0 mol of N2 is formed from (2/3)*4.0 mol of NaN3
4.0 mol of N2 is formed from 2.67 mol of NaN3
so,
number of mol of NaN3 required = 2.67 mol

molar mass of NaN3 = 65.0 g/mol
mass of NaN3 required = (number of mol of NaN3 required)*(molar mass of NaN3)
= 2.67*65.0
= 173.6 g

Answer : 173.6 g

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote