Determining the volume of base needed to titrate a given mass o... chemistry stu
ID: 1043614 • Letter: D
Question
Determining the volume of base needed to titrate a given mass o... chemistry student weighs out 0.0729 g of chloroacetic acid (HCH,CICO2) into a 250. mL. volumetric flask and dilutes to the mark with 13 distilled water. He plans to titrate the acid with 0.1700 M NaOH solution. Calculate the volume of NaOH solution the student will need to add to reach the equivalence point. Round your to 3 mL. Check FREE Gift O Your Coupon Expires Today NEW Mods For Your Mustang New &R; For YoulView Online NewExplanation / Answer
Molarity = (W /MW) (1000 / V in mL)
Molarity = (0.0729 / 94.5) (1000 / 250)
Molarity = 0.0031M
millimoles of acid = 250 x 0.0031 = 0.775
0.775 millimoles NaOH must be added to reach equivalence point
0.775 = V x 0.1700
V = 4.56 mL
volume of NaOH required = 4.56 mL
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.