Suppose 1.36 mol of HCl is dissolved in enough water to give 807.0 mL of solutio
ID: 104367 • Letter: S
Question
Suppose 1.36 mol of HCl is dissolved in enough water to give 807.0 mL of solution. What is the H3O+ concentration? [Hint: When 1 mole of HCl dissociates, we get 1 mole of H3O+ ion because the acid is strong and monoprotic. Your answer should be in moles of H3O+ per liter of solution.] What is the OH- concentration? [Hint: Use the Kw relationship.] Suppose 1.36 mol of HCl is dissolved in enough water to give 807.0 mL of solution. What is the H3O+ concentration? [Hint: When 1 mole of HCl dissociates, we get 1 mole of H3O+ ion because the acid is strong and monoprotic. Your answer should be in moles of H3O+ per liter of solution.] What is the OH- concentration? [Hint: Use the Kw relationship.] What is the H3O+ concentration? [Hint: When 1 mole of HCl dissociates, we get 1 mole of H3O+ ion because the acid is strong and monoprotic. Your answer should be in moles of H3O+ per liter of solution.] What is the OH- concentration? [Hint: Use the Kw relationship.]Explanation / Answer
Molarity(M) = (n)*(1000/V)
n = 1.36 mol
v = vol of solution = 807 ml
Molarity = 1.36*(1000/807) = 1.685 M
concentration of H3O+ = 1.685 M
concentration of H3O+ = 1.685 mol/L
kw = [H3O+][OH-]
10^-14 = 1.685*X
X = [OH-] = 5.93*10^-15 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.