Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

chapter 8 part b and chapte... 04/12/18 89% This is a Numeric Entry question /it

ID: 1043697 • Letter: C

Question

chapter 8 part b and chapte... 04/12/18 89% This is a Numeric Entry question /it is worth 1 point/You have unlimited attempts/There is no attempt penaity 09 Question (1 point) D Seepage 451 3rd attempt see Periodic Table 0 See Hint Starting with 29.5 moles of O, in a bottle, calculate the volume of O2 the bottle could deliver to a cimber at an aititude where the temperature is-380 C and the atmospheric pressure is 0.297 atm. 2nd attempt 03 C. 210, 24 QUEST?ONSCOMPLETED 09:24 > VIEW SOLUTION 80 4 6 0 0

Explanation / Answer

Answer:

Given moles of O2 gas n=29.5 mol,

Temperature T=-38°C=-38+273 K=235 K

Pressure P=0.297 atm

From ideal gas equation PV=nRT

Where R=gas constant=0.0821 L atm mol^-1 K^-1

Volume V=nRT/P

V=(29.7 mol 0.0821 Latm mol^-1 K^-1 x 235 K)/0.297 atm

V=1916.36 L.

Thanks and I hope you like it. Please let me know if you have any doubt.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote