The specific heat of gold is 0,129 Jig, C. What is the molar heat capacity of go
ID: 1043891 • Letter: T
Question
The specific heat of gold is 0,129 Jig, C. What is the molar heat capacity of golar A) 0.039 J/mol.°C B) 0.129 J/mol. C C) 25.4 J/mol C D) 39.0 kJ/mol.°C E) 197 J/mol.°C 15. Chemical energyis A) the energy stored within the structural units of chemical substances. B) the energy associated with the random motion of atoms and molecules. C) solar energy, i.e. energy that comes from the sun. D) energy available by virtue of an object's position. 16. What is the wavelength of radiation that has a frequency of 3.4 x 101 s? A) 8.8 x 10 nm B) 8.8 x 105 nm C) 8.8 x 10-13 nm D) 1.0 x 101 nm E) 1.0x10-9 nm Calculate the frequency of visible light having a wavelength of 486 nm. A) 2.06×1014 /s B) 2.06 x 106 /s C) 6.17 x 1014 /s D) 1.20×10-15/s E) 4.86 x 10 /s 17. What is the energy in joules of one photon of x-ray radiation with a wavelength of 0.120 nm? A) 2.50 x 109 J B) 1.66 x 10-24 J C) 1.66 x 10-33 J D) 2.50 x 1018J E) 1.66 x 10-15J 18.Explanation / Answer
16. Frequency=?=3.4x1011 s-1
Speed of light=c=3x108m s-1
Wavelength=?=??
We know that:
c=??
Therefore, ?=c/?
=3x108 m s-1/3.4x1011 s-1
=8.8 x 10-4 m
Hence the wavelength of the radiation is B) 8.8x105nm (Remember 1m=109nm)
17. We know that c=??
Therefore ?= c/ ?
= 3x108m s-1/486x10-9m
=6.17x1014 s-1
Hence frequency=C) =6.17x1014 s-1
18. E = hc/? Joules
where E = Energy
h = Planck's constant = 6.626 x 10 ? ³? Js
c= speed of light=3x108 m s-1
? = wavelength
Therefore E= (6.626 x 10 ? ³? Js x 3x10?8 m s-1) / 0.120 x10?-9 m
=1.66 x 10-15 Joules.
Hence the energy is E) =1.66 x 10-15 Joules.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.