EXERCISES 1. What mass of copper can be made by reducing 16g of copper oxide wit
ID: 1043905 • Letter: E
Question
EXERCISES 1. What mass of copper can be made by reducing 16g of copper oxide with hyvdrogen? Equation Masses Mr Mass of Cu CuO +H2 Cu+H2O 168 80 64 What mass of Magnesium will react with 19.6 g of sulphuric acid Equation Mg + H2S04- MgSO4+ H2 Masses Mr Mass of Mg x 19.68 3. What mass of iron can be made from 40g of iron oxide? Equation Masses Mr Mass of Fe Fe203 +3CO-2Fe + 3C02 What mass of carbon can be made from 18g of glucose? C&H120;% 6C +6H20 Equation Masses Mr Mass of C 5. What mass of Hydrogen is needed to make 50g of ammonia? Equation Masses Mr Mass of NaCl N2 +3H2-2NHsExplanation / Answer
1) the equation is
CuO + H2 --> Cu(s) + H2O
Moles of CuO used = Mass / Molar mass = 16 / 80 = 0.2 moles
so moles of copper obtained = Moles of CuO reduced = 0.2
Mass of Cu = Moles X atomic mass = 0.2 X 64 = 12.8g
2) Reaction is
Mg + H2SO4 ---> MgSO4 + H2
Each mole of Mg will react with one mole of H2SO4,
Moles of H2SO4 reacted = Mass / molar mass = 19.6 / 98 = 0.2 moles
Moles of Mg reacted = 0.2 moles
Mass of Mg reacted = Moles X atomic mass = 0.2 X 24 = 12 g
3) Reaction is
Fe2O3 + 3CO ---> 2Fe + 3CO2
So from each mole of Fe2O3, two moles of Fe will be obtained
Molar mass of Fe2O3 = 160 g / mole
Atomic weight of Fe = 56g / mole
Moles of Fe2O3 used = Mass / Molar mass = 40g / 160 = 0.25 moles
Moles of Fe obtained = 2 X 0.25 = 0.5 moles
Mass of Fe = Moles X atomic weight = 0.5 X 56 = 28 g
4) Reaction is
C6H12O6 ---> 6C + 6H2O
from each moles of glucose six moles of carbon will be obtained
Molar mass of glucose = 180g /mole
Atomic mass of carbon = 12g /mole
Moles of glucose reacted = Mass / Molar mass = 18 /180 = 0.1 mole
Moles of carbon obtained = 6 X 0.1 = 0.6 moles
Mass of carbon obtained = Moles X atomic mass = 0.6 X 12 = 7.2 grams
5) the reaction is
N2 + 3H2 ---> 2NH3
as per equation three moles of hydrogen will give two moles of NH3
molar mass of ammonia = 17 g / mole
atomic mass of H2 = 2g /mole
Moles of ammonia formed = Mass / Molar mass = 50 / 17 = 2.9 moles
Moles of hydrogen needed = 1. 5 X 2.9 = 4.35 moles
Mass of hydrogen required = Moles X atomic mass = 4.35 X 2 = 8.7 grams
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.