Recycling of Copper: 5. In the Recycling of Copper Exp., the third reaction is R
ID: 1045182 • Letter: R
Question
Recycling of Copper: 5. In the Recycling of Copper Exp., the third reaction is Reaction C Reaction C: Formation of copper (II) oxide Cu(OH)2 ) Suppose you started with 350 g of Cu(OH)2, what is the yield (in gram) of CuO if you obtained an 90% yield. (MUST SHOW ALL CALCULATION STEPS TO RECEIVE CREDIT) 6. The fourth reaction was to mix copper (II) oxide with sulfuric acid. equation for this reaction. (Include state of matter: (g). (), (s), or (aq).) Write the complete and balanced chemical 7. In an industrial setting, how is copper recycled?Explanation / Answer
5. Recycling copper
moles Cu(OH)2 = 350 g/97.561 g/mol = 3.6 moles
Theoretical mass of CuO formed = 3.6 moles x 79.545 g/mol = 286.36 g
with 90% yield, CuO formed = 0.90 x 286.36 g = 257.73 g
7. Balanced reaction
CuO(s) + H2SO4(aq) --> CuSO4(aq) + H2O(l)
8. CuSO4 formed is reduuced with zinc metal in industry to get pure copper.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.