ALEKS. Learn-mxG0EM 1100 Found Lectures-CHEM cli Secure) https:/ xer OEM 1100 Fa
ID: 104543 • Letter: A
Question
ALEKS. Learn-mxG0EM 1100 Found Lectures-CHEM cli Secure) https:/ xer OEM 1100 Fan xen cgix/lsl.exe/u-igNskr 8P3/H-UjTgkogHgDFG-hhI7LCmFKBGScXhEWOILTYFEOB-kqS -, Calculating equilibrium composition from an equilibrium constant Suppose a 500, ml. flask is filed with 0.30 mol of C2 and 0.20 mol of HCL The following reaction becomes possible: H28)+CI 2HCI(g) The equilibrium constant K for this reaction is 0.397 at the temperature of the flask. Calculate the equilibrium molarity of H2. Round your answer to two decimal places Check MacBook AirExplanation / Answer
molarity of Cl2 = no of moles/volume in L
= 0.3/0.5 = 0.6 M
molarity of HCl = no of moles/volume in L
= 0.2/0.5 = 0.4
H2(g) + Cl2 ------> 2HCl(g)
I 0 0.6 0.4
C +x +x -2x
E +x 0.6+x 0.4-2x
K = [HCl]^2/[H2][Cl2]
0.397 = (0.4-2x)^2/x*(0.6+x)
0.397*x*(0.6+x) = (0.4-2x)^2
x = 0.11
[H2] =x = 0.11 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.