Stoichiometry Example You have been hired to work at a new pharmaceutical compan
ID: 1045915 • Letter: S
Question
Stoichiometry Example You have been hired to work at a new pharmaceutical company that starts synthesizing a new pain killer called Painlexx. Your goal for this month is to produce 100 boxes of the new drug. Each box contains 25 pills. Each pill weights 0.5g. Each pill has only 5% of the active ingredient acetaminophen being everything else excipient. The synthesis of acetaminophen is indicated by the equation below. Please note the formula expressed in two different ways so you can calculate the molar mass. You have notes that remind you the reaction has a percentage yield of 73%. HN-CCH 0 +CH COH ?? CSH,NO p-aminophenol ?? CeHoNO2 acetaminophen C He03 C2H402 acetic anhydride acetic acid Questions How much p-aminophenol do you need to make all the pills need to meet your goal? When you get to your new lab, you find you have 50 grams of p-aminophenol, and access to any amount of acetyl anhydride you need. How many pills can you make with the amount you have? 1- 2- 3- The price of p-aminophenol is $100/g. Everything is very inexpensive in comparison. What would be the cost for each pill.
Explanation / Answer
Molecular mass of p-aminophonol=109g
Molecular mass of acetaminophen= 151g
The mass needed of acetaminophen for one day= 100*25*0.5*0.05=62.5g
The yield is 73%
Thus the product needed is 62.5/0.73=85.616g
151g of product is produced from 109g of p-aminophenol
1- 85.616g will be produced from=(109/151)*85.616=61.8g
2- 50g of reactant gives=(151/109)*50=69.266g
The yield is=0.73*69.266=50.564g
Each pill has product=0.5*0.05=0.025g
Number of pills that can be made=50.564/0.025=2022(approx.)
3- In reference with (2) answer
50g of ractant gives 2022pills
1g will give (2022/50)pills
1g of reactant costs=100$
Hence cost of 1 pill=(100/2022)*50=2.47$
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.